fbpx

Ile naprawdę kosztuje centrum monitoringu?

Nadmierne koszty utrzymania działalności to zmora we wszystkich branżach. W ochronie, opartej głównie na pracy ludzi, to koszty zatrudnienia stanowią największy udział. W związku z tym coraz więcej agencji ochrony decyduje się na wprowadzanie lub unowocześnianie usług monitoringu. Warto wiedzieć jak właściwie kalkulować koszty stosowania rozwiązań informatycznych w ochronie. Ile więc kosztuje centrum monitoringu?

Jakie elementy powinieneś uwzględnić w kosztach?

Są dwie kategorie kosztów związanych z funkcjonowaniem systemu w centrum monitoringu:

1. Teoretycznie jednorazowe

Do kosztów jednorazowych zalicza się głównie wydatki na:

 • Zakup sprzętu
 • Zakup systemów operacyjnych i baz danych
 • Urządzenie lub modernizację pomieszczenia centrum monitoringu

Jeżeli dopiero zaczynasz i chciałbyś świadczyć usługi monitoringu na w miarę przyzwoitym poziomie technicznym, to Twoja lista zakupów powinna wyglądać co najmniej tak:

 1. Komputer, który będzie pełnił rolę serwera
 2. Komputer, który będzie pełnił rolę stacji roboczej + 3 monitory
 3. Komputer zapasowy, który wykorzystasz na wypadek awarii 
 4. Dysk sieciowy do wykonywania automatycznych okresowych kopii 
 5. Profesjonalny router internetowy obsługujący 2 łącza, np. WAN/LAN i LTE
 6. Switch sieciowy 
 7. Zasilacz awaryjny UPS zapewniający zasilanie dla wszystkich urządzeń na co najmniej 30 min 
 8. Agregat prądotwórczy – jest niezbędny jeżeli jesteś podłączony do sieci zasilania, w której często występują dłuższe wyłączenia prądu (powyżej 30 min)
 9. Klimatyzator
 10. Przyzwoity telefon (do częstego użytku)
ile kosztuje centrum monitoringu

Koszt centrum monitoringu – czy zapłacę raz i będę mieć spokój?

Wydatki na sprzęt są teoretycznie jednorazowe, jednak w praktyce co jakiś czas będziesz musiał go uzupełniać, dokonywać wymiany na nowszy, rozbudowywać o nowe elementy, itp. Powinieneś również liczyć się z awariami… Podobnie z zakupem systemu operacyjnego i bazy danych. 

Możesz przyjąć, że tzw. jednorazowy wydatek na „serwerownię”, czy zakup sprzętu do centrum monitoringu wygeneruje następnie stałe koszty roczne na jego utrzymanie na poziomie co najmniej 10% do 20% jego wartości.

2. Okresowe

Do kosztów okresowych zalicza się:

 • Abonament za oprogramowanie
 • Koszty osobowe specjalistów IT
 • Abonamenty telekomunikacyjne, głównie internetu i GSM
 • Opłaty za energię elektryczną

Dodatkowo dochodzą do tego:

 • Koszty osobowe operatorów
 • Koszty powierzchni biurowej

Z funkcjonowaniem każdego systemu informatycznego są związane wysokie i wciąż rosnące koszty specjalistów IT, którzy instalują, administrują i uaktualniają każde oprogramowanie.

centrum monitorowania cena

Kto płaci za specjalistów IT dbających o systemy monitoringu?

Jeżeli korzystasz z tradycyjnych rozwiązań, instalowanych lokalnie u Ciebie na serwerach, to Ty płacisz. 

Po pierwsze
Weźmy przykładowo aktualizację systemu. Wprawdzie dostępna jest bezpłatnie, ale to Twój specjalista musi poświęcić kilka jak nie kilkadziesiąt godzin na jej wgranie i uruchomienie. Warto mieć na uwadze fakt, że do takiej pracy potrzebny jest ktoś, kto się na tym dobrze zna.

Po drugie
Równie istotną kwestią jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa. Ten element biznesu wymaga bardzo dużej wiedzy i doświadczenia, bo skutki ewentualnego ataku hakerów mogą okazać się naprawdę tragiczne – np. zaszyfrowanie serwera systemu, co się w Polsce już wielokrotnie zdarzyło.

Jeśli korzystasz z Safestar, to nie martwisz się o wysokie koszta specjalistów IT. Nasi najwyższej klasy specjaliści robią za Ciebie wszystko, co potrzeba – bez dodatkowych opłat.

Wypróbuj Safestar za darmo.

Łącze internetowe

Odwiedziłem ostatnio klienta, który monitoruje około 2 tysiące obiektów oraz kilkaset kamer dysponując łączem internetowym symetrycznym 100 Mbit/sek. Koszt takiego łącza to około 1000 PLN miesięcznie. Zapytałem, do czego używa takiego łącza, przecież w Safestar wystarczyłoby klasyczne łącze asymetryczne 300 Mb/sek za około 60 PLN? Odpowiedział, że niestety używa jeszcze innych, tradycyjnych rozwiązań, które wymagają takiej drogiej łączności, po to, aby móc swoim klientom zapewnić dostęp do danych i strumieni wideo. 

Wnioski nasuwają się same…

Koszty energii

Możesz przyjąć, że jeden przeciętny serwer zużywa miesięcznie prąd za 50 PLN. Generalnie potrzebujesz co najmniej 2 szt., aby mieć jakikolwiek zapas. Do tego dochodzą jeszcze serwery wideo, dyski sieciowe oraz inne urządzenia. Przydałaby się też klimatyzacja, która będzie zużywała co najmniej 100 PLN miesięcznie. Możesz spokojnie przyjąć, że mając własną mini serwerownię, opłaty za prąd będą oscylowały w przedziale 300-500 PLN. 

Safestar możesz używać nawet na laptopie, który zużyje prądu za max. 5 PLN miesięcznie. Różnica jest widoczna gołym okiem. W Safestar koszty centrum monitoringu to czysta oszczędność. 
Skorzystaj z kalkulatora i wylicz koszty dla Twojego centrum.

centrum monitorowania koszt

Ile kosztuje oprogramowanie do centrum monitoringu?

Zazwyczaj za oprogramowanie do centrum monitoringu zapłacisz abonament, którego wysokość będzie uzależniona od ilości monitorowanych obiektów, wartowników, pojazdów i innych elementów. 

Są jednak pewne istotne różnice, o których warto wiedzieć przy porównywaniu ofert różnych dostawców:

 • Im cennik jest prostszy, tym lepiej –  ponieważ będziesz mógł dokładnie kalkulować koszty. 
 • Unikaj różnego rodzaju kombinacji z ceną – bo będzie Ci trudniej obliczyć jednostkowy koszt monitorowanego obiektu w danym miesiącu.
 • Uważaj na opłaty jednorazowe – to pozorna oszczędność, gdyż może się okazać, że wysokość opłaty jednorazowej tak naprawdę to nawet 5 lat opłat abonamentowych. 

Najlepiej rozliczać się pojedynczo, za każdy kolejny obiekt, kamerę czy inny element. Wtedy zawsze masz ustaloną cenę i przewidywalne koszty.
Szczegółowe informacje o sposobach wyliczania kosztów oprogramowania znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Czasy się zmieniają i na rynku są już dostępne nowsze i lepsze rozwiązania w zakresie ochrony mienia.

Jeżeli już używasz oprogramowania, które sam musisz sobie zainstalować, administrować i uaktualniać – być może to jest ta właśnie chwila, w której warto pomyśleć o zmianie. 
Wypróbuj SAFESTAR ZA DARMO.

Nowoczesny system dla Twojej agencji ochrony, który Ci się opłaci!

Ty nie musisz znać się na zaawansowanej technologii, aby ją wykorzystać do rozwoju firmy. Wszystko Ci zaprezentujemy! Umów się na niezobowiązujące spotkanie demonstracyjne i sprawdź, jak wiele możliwości da Twojej firmie system Safestar.
Udostępnij artykuł na:
Picture of Krzysztof Ciesielski

Krzysztof Ciesielski

Menedżer, ekspert, publicysta, wykładowca. Absolwent wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. Od ponad 20 lat w branży ochrony. Od 2010r. Prezes Zarządu DMSI Software. Pomysłodawca i współtwórca wirtualnego centrum monitorowania Safestar. Karierę zawodową związał z systemami zabezpieczeń elektronicznych oraz szeroko rozumianym monitoringiem i ochroną.