fbpx

Ile kosztuje oprogramowanie do centrum monitoringu?

Dość łatwo policzyć jednorazowe koszty zakupu serwerów, komputerów, urządzeń, a nawet gruntownej przebudowy serwerowni.  Szczegółowe informacje o kosztach centrum monitoringu znajdziesz tutaj. Trudniejszą sprawą jest wybór odpowiedniego oprogramowania. Jak więc wybrać dobry system? I ile kosztuje oprogramowanie do centrum monitoringu?

“Haki i haczyki”

Zazwyczaj za oprogramowanie do centrum monitoringu zapłacisz abonament, którego wysokość będzie uzależniona od ilości monitorowanych elementów. Są jednak pewne różnice, o których warto wiedzieć przy porównywaniu ofert różnych dostawców.

Opłata łączona

Im cennik jest prostszy, tym lepiej, ponieważ będziesz mógł dokładnie kalkulować koszty. Unikaj różnego rodzaju kombinacji z ceną i łączenia wielu elementów w jednej opłacie, bo będzie Ci trudniej obliczyć jednostkowy koszt monitorowanego obiektu w danym miesiącu.

Przykład: 

Nieco większa cena za obiekt stacjonarny, ale obejmująca również opłaty za kamery może się finalnie okazać dla Ciebie niekorzystna. Według naszych statystyk w Safestar obecnie na 50 tysięcy monitorowanych obiektów przypada około 10 tysięcy kamer. Oznacza to, że średnio na obiekt przypada 0,2 kamery (jedna kamera na 5 obiektów stacjonarnych). Tak więc płacąc większą stawkę za taki obiekt, możesz zapłacić więcej, bo nigdy nie skorzystasz z opcji podłączenia kamer. 
Warto wybrać ofertę, w której wiesz, że skorzystasz z tego, za co zapłacisz i płacisz wtedy, kiedy korzystasz. Zobacz przykład takiej kalkulacji.

oprogramowanie do centrum monitoringu

Progi i pakiety

Duży wpływ na finalny koszt systemu w przeliczeniu na jeden monitorowany obiekt mają tzw. progi pakietowe, czyli naliczanie opłaty za kolejne np. 100 obiektów, a nie za jeden. Możesz w ten sposób zapłacić nawet 98% więcej, niż początkowo planowałeś.

Przykład: 

Cena za obiekt stacjonarny wynosi 1 PLN, ale jest rozliczana w pakietach po 100 obiektów w cenie 100 PLN. Masz 100 obiektów, płacisz 100 PLN. Podłączasz 101 obiekt, to nalicza się Ci się kolejny pakiet za 100 PLN i tym sposobem za 101 obiektów płacisz 200 PLN, czyli 1,98 PLN za obiekt. 

Najlepiej rozliczać się pojedynczo, za każdy kolejny obiekt, kamerę czy inny element. Wtedy masz konkretną ustaloną cenę i przewidywalne koszty w przyszłości. 

Opłaty jednorazowe

Zdarzają się jeszcze przypadki kiedy za oprogramowanie do centrum monitoringu opłata jest jednorazowa. Jest to dość rzadka forma zakupu systemu. Zazwyczaj nie obejmuje ona wsparcia technicznego i obsługi awaryjnej oraz często nie zawiera kosztów aktualizacji.

Przykład: 

Dla niewielkich ilości obiektów stacjonarnych – przyjmijmy 500 może to być koszt rzędu 20 000 PLN. Jeżeli do tego doda się jeszcze koszty sprzętu i innych elementów, może się okazać, że koszt startowy to nawet 30 000 PLN. Porównując to do sposobu opłat miesięcznych, to za taką kwotę można opłacać licencje przez kilka lat, a w niektórych przypadkach, kwota ta będzie zawierała również koszty serwerowni, serwerów, zasilania, klimatyzacji, kopii bezpieczeństwa, itd… Warto się więc zastanowić…

koszt oprogramowania do centrum monitoringu

Jak płacić mniej za centrum monitoringu?

Ogólny wniosek jest taki, że najlepiej rozliczać się miesięcznie, pojedynczo, za każdy kolejny obiekt, kamerę czy inny element. Wtedy zawsze masz ustaloną cenę i przewidywalne koszty. A jeżeli z jakichś powodów chcesz zakończyć daną aktywność, czy zmniejszasz ilość monitorowanych elementów, to po prostu kolejnego miesiąca je wyłączasz i przestają być za nie naliczane opłaty. 

Ale to nie wszystko…

Wersje DEMO (Free)

Dostawcy oprogramowania często oferują bezpłatne wersje demo, które umożliwiają zapoznanie się z funkcjonalnościami danego systemu. Jednak do przetestowania nowego systemu zniechęca konieczność dokonywania instalacji i konfiguracji, a także obawy, że nie będzie wiadomo co i gdzie kliknąć. 

Dlatego warto testować rozwiązania chmurowe, które są gotowe do pracy w każdej chwili, a obsługa przez przeglądarkę internetową jest łatwa i intuicyjna. Wystarczy się jedynie zalogować…

A jak wygląda to w Safestar? 

W Safestar naliczamy opłaty za każdy element: nadajnik, kamerę i inne. W każdym momencie możesz zmienić liczbę monitorowanych elementów – wtedy usuniemy je z Twojego rachunku. Kiedy dodasz nowe elementy – dodamy je do miesięcznego rozliczenia, tzw. billingu.

Na początku korzystania z Safestar jako nowy użytkownik możesz oczekiwać dodatkowego wsparcia, indywidualnych szkoleń, audytu technicznego czy migracji, a następnie uporządkowania danych. Dlatego wprowadziliśmy kwoty minimalne – 250 lub 500 zł. To pakiet minimalny, który zapewnia Ci specjalistyczną pomoc. W opłacie zawiera się także monitoring podłączonych elementów. Dopiero kiedy podłączysz więcej elementów, możesz przekroczyć opłatę minimalną.

Jako nowy użytkownik, prawdopodobnie będziesz oczekiwał dodatkowego wsparcia, indywidualnych szkoleń, audytu technicznego czy migracji i uporządkowania danych. 

Wprowadziliśmy więc kwoty minimalne – 250 zł lub 500 zł, dzięki którym otrzymasz specjalistyczną pomoc. W tych kwotach rozliczane są również opłaty za początkowo podłączane elementy, tak więc nie zapłacisz za nie dodatkowo. Jak podłączysz więcej elementów i przekroczysz opłatę minimalną, przestanie ona mieć dla Ciebie znaczenie.
Skorzystaj z kalkulatora i oblicz koszty kompletnego systemu dla centrum monitoringu, dopasowanego do Twoich potrzeb.

oprogramowanie do centrum monitoringu Safestar

Co zawiera opłata za Safestar?

Safestar to usługa chmurowa, tak więc miesięczna opłata oprócz licencji za oprogramowanie zawiera szereg dodatkowych elementów, takich jak:

 • Serwery główne i zapasowe;
 • Zapasowa serwerownia (data center);
 • Zapasowe kopie danych;
 • Zasilanie, upsy i agregaty;
 • Klimatyzację;
 • Łącza internetowe po stronie serwerów
 • Bezpieczeństwo fizyczne serwerowni;
 • Cyberbezpieczeństwo;
 • Obsługę administratorów i specjalistów IT
 • Profesjonalne wsparcie techniczne 
 • Obsługa awaryjna 24/7
 • Aktualizacje i wiele, wiele innych, o których możesz dowiedzieć się więcej tutaj.

Jeżeli korzystasz z rozwiązań instalowanych lokalnie u siebie, ponosisz tego rodzaju koszty dodatkowo. Jest to ważne przy porównywaniu cen różnych dostawców oprogramowania. 

Podsumowanie

Przy wyborze systemu dla Centrum Monitorowania warto dobrze poznać szczegóły ofert. Kluczowe jest zwrócenie uwagi na koszty dodatkowe, które często są na początku ukryte.
Jeżeli już używasz lub chcesz zakupić oprogramowanie do monitoringu, które sam musisz sobie zainstalować, administrować i uaktualniać – być może to jest właśnie ta chwila, w której warto pomyśleć o zmianie….

Nowoczesny system dla Twojej agencji ochrony, który Ci się opłaci!

Ty nie musisz znać się na zaawansowanej technologii, aby ją wykorzystać do rozwoju firmy. Wszystko Ci zaprezentujemy! Umów się na niezobowiązujące spotkanie demonstracyjne i sprawdź, jak wiele możliwości da Twojej firmie system Safestar.
Udostępnij artykuł na:
Picture of Krzysztof Ciesielski

Krzysztof Ciesielski

Menedżer, ekspert, publicysta, wykładowca. Absolwent wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. Od ponad 20 lat w branży ochrony. Od 2010r. Prezes Zarządu DMSI Software. Pomysłodawca i współtwórca wirtualnego centrum monitorowania Safestar. Karierę zawodową związał z systemami zabezpieczeń elektronicznych oraz szeroko rozumianym monitoringiem i ochroną.