fbpx

Zdalny dozór wideo – czym jest i jak z niego korzystać?

Zdalny dozór wideo jest nową formą monitoringu, która z sukcesem wchodzi na rynek ochrony. Usługa ta zyskuje popularność, gdyż transmisja wideo przez internet staje się coraz bardziej powszechna i tania. Praktycznie każdy może kupić niewielką kamerę IP i bez szczególnej wiedzy technicznej podłączyć ją do internetu. Jednak czy warto w to inwestować?

Aktualnie każdy, kto tego chce może z dowolnego miejsca na świecie połączyć się z kamerą ochronną poprzez internet i obejrzeć obraz on-line ze swojego obiektu. Przykładem systemu, w którego zakres działania wchodzi także taki zdalny monitoring wideo, jest Safestar.

Sprawdź możliwości tego systemu.

Jaka jest różnica między CCTV a Zdalnym Dozorem Wideo?

Zdalny dozór wideo różni się od współczesnych systemów CCTV czy rozwiązań, które powszechnie znamy jako monitoring wideo. Od strony technicznej są to praktycznie identyczne systemy. Jednak fakt stosowania ich do nieco odmiennych zadań powoduje, że różnią się one istotnymi parametrami technicznymi. 

Klasyczny monitoring wideo CCTV nie zawsze nadają się do prostego zaimplementowania w zdalnym dozorze wideo

Dlaczego?

CCTV skupia się głównie na rejestracji i jakości obrazu

Systemy CCTV koncentrują się na jakości i rozdzielczości obrazu, ilości przesyłanych i rejestrowanych klatek na sekundę. Istotna jest także wielkość zarchiwizowanego materiału wideo. 

Są to niezwykle istotne cechy – zwłaszcza w sytuacjach, kiedy dozorowany jest duży teren, kiedy należy zidentyfikować osoby, zarejestrować materiał video pod kątem późniejszego wykorzystania lub kiedy trzeba zidentyfikować  w obrazie określone elementy.

CCTV działa zazwyczaj lokalnie

Klasyczny monitoring wideo CCTV oczekuje wysokich parametrów technicznych kamer, np. rozdzielczość i duża ilość klatek. Powodują one, że przesyłanie obrazu w czasie rzeczywistym wymaga połączeń o odpowiednio wysokiej przepustowości i niewielkich opóźnieniach w transmisji. Przy założeniu, że w takim systemie może jednocześnie funkcjonować wiele kamer, zapotrzebowanie na pasmo transmisyjne (internet) może być olbrzymie. 

Dlatego też stosuje się tu wyłącznie tzw. sieci lokalne, wykonane w obrębie jednego obiektu lub terenu. Wówczas klasyczny monitoring wideo CCTV jest w stanie się sprawdzić. Ewentualne przesyłanie obrazów w oryginalnej jakości na większe odległości wymaga budowy dedykowanych łącz, zwykle światłowodowych. 

Dlatego też, w tym miejscu pojawia się nowa forma monitoringu wideo, jaką jest zdalny dozór wideo.

Dla kogo jest to rozwiązanie?

Zadania związane z ochroną dla zdalnego dozoru wideo są odmienne od tych stawianych systemom CCTV. Istotą ZDW jest szybkie przesłanie obrazu na dużą odległość, z wykorzystaniem dostępnych sieci. 

Obraz nie musi być wysokiej rozdzielczości, gdyż ma on jedynie dostarczyć ogólnej informacji o sytuacji w monitorowanym obiekcie. Często, aby przesłać wideo lub wręcz pojedyncze zdjęcia, wykorzystywana jest sieć GSM.

W ramach zdalnego dozoru wideo można realizować dwie główne usługi:

  • Wideo weryfikacja – do celów operacyjnych. Dla usług monitorowania ważne jest, aby można było zdecydować o właściwej reakcji. Monitoring zdalny jest oczywiście w pełni użyteczny pod tym względem. Wideo-weryfikacja pozwala na ograniczenie kosztów związanych z obsługą tzw. fałszywych alarmów. Dając podgląd na sytuację na obiekcie wideo-weryfikacja pozwala również na lepsze kierowanie ewentualną interwencją. Rozwiązanie to, może także służyć bezpośrednio klientom, zapewniając im zdalny dostęp do obrazu z kamer.
  • Wideo obchody – do celów prewencyjnych. Wideo obchody to działanie prewencyjne, które może skutecznie zastąpić pracownika ochrony, który dotychczas takie obchody wykonywał osobiście na obiekcie. Dzięki rozwiązaniom systemowym można regularnie obserwować obraz z kamer i sprawować precyzyjną kontrolę wykonując określone procedury kontrolne. Niezwykle ważnym i pożytecznym elementem, który zapewniają wideo obchody, jest możliwość szerokiego raportowania i sygnalizowania problemów w czasie rzeczywistym.

Sprawdź i wypróbuj bezpłatnie jak działają profesjonalne wideo obchody.
Wypróbuj zdalny dozór wideo Safestar FREE za darmo.

Warto zaznaczyć, że klienci posiadający klasyczny monitoring wideo CCTV, nie zawsze muszą instalować dodatkowe kamery, by wdrożyć ZDW.  Konfiguracja obecnie stosowanych kamer i rejestratorów (DVR) pozwala na udostępnienie dodatkowego strumienia video. Strumień ten, o odpowiednio mniejszej jakości, dobrze przesyła się do Alarmowego Centrum Odbiorczego.

Podsumowanie

Zdalny dozór wideo można wykorzystywać również do innych zadań. Często jest to kontrola przestrzegania procedur i standardów przez pracowników. Sprawdzanie, czy drogi ewakuacyjne nie są zastawione, czy kontrola ubioru pracowników.

Poznaj możliwości systemu Safestar – lidera w obszarze usług wideo.

Nowoczesny system dla Twojej agencji ochrony, który Ci się opłaci!

Ty nie musisz znać się na zaawansowanej technologii, aby ją wykorzystać do rozwoju firmy. Wszystko Ci zaprezentujemy! Umów się na niezobowiązujące spotkanie demonstracyjne i sprawdź, jak wiele możliwości da Twojej firmie system Safestar.
Udostępnij artykuł na:
Krzysztof Ciesielski

Krzysztof Ciesielski

Menedżer, ekspert, publicysta, wykładowca. Absolwent wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. Od ponad 20 lat w branży ochrony. Od 2010r. Prezes Zarządu DMSI Software. Pomysłodawca i współtwórca wirtualnego centrum monitorowania Safestar. Karierę zawodową związał z systemami zabezpieczeń elektronicznych oraz szeroko rozumianym monitoringiem i ochroną.