fbpx

Jak zmniejszyć koszty ochrony osiedla mieszkaniowego?

Ochrona osiedla stanowi istotny koszt w czynszu dla mieszkańców. Wyeliminowanie jej oraz instalacja pierwszego lepszego monitoringu nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Każdy przypadek jest inny i należy go dobrze przeanalizować. Warto również wiedzieć, jakie narzędzia można zastosować w ochronie osiedli tak, by “nie wylać dziecka z kąpielą”. Przyjrzymy się im.

Oczekiwania mieszkańców vs. możliwości ochrony

Administrator osiedla znajduje się między młotem a kowadłem, gdzie młotem są mieszkańcy, a kowadłem budżet osiedla. Dotyczy to również bezpieczeństwa. Często oczekiwania mieszkańców przerastają bowiem możliwości oraz budżet na ochronę.

Warto więc wiedzieć jak i w jakim zakresie agencja ochrony może tu pomóc. W ten sposób można dobrać ofertę spełniającą indywidualne potrzeby. 

ochrona osiedla mieszkaniowego

A co z mieszkańcami?

Właściwa komunikacja z mieszkańcami jest kluczowa. Dobrze jest wyjaśnić i uargumentować, dlaczego tak, a nie inaczej planujemy zapewnić bezpieczeństwo. Powinny za tym iść twarde argumenty, tak aby na wypadek jakiegoś zdarzenia przestępczego, przyjęte założenia dały się obronić.

Ilu pracowników ochrony powinno strzec osiedla?

To zależy od wielkości osiedla, jego specyfiki, otoczenia, barier architektonicznych, oświetlenia, komunikacji pieszej i samochodowej. 

Pojawia się więc sporo zmiennych… Idąc tym tropem, moglibyśmy dojść do wniosku, że do ochrony osiedla najlepszy byłby RAMBO. 

W rezultacie pomijana jest szczegółowa analiza, przez co agencja ochrony wybierana jest “na czuja”.

Aby prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: ilu ochroniarzy powinno strzec Twojego osiedla, powinno się przeprowadzić następujące działania: 

 • Wykonać analizę zagrożeń oraz określić konkretne zadania, jakie mają być realizowane w ochronie osiedla.
 • Przeanalizować, które zadania mogą być realizowane przez systemy lub urządzenia.
 • Zaplanować dozbrojenie osiedla w odpowiednie zabezpieczenia — mechaniczne i elektroniczne (nie tylko kamery).
 • Zastanowić się, do czego i w jakich porach dniach człowiek (ochroniarz) jest niezbędny.
 • Stworzyć procedury działania i zastanowić się, które muszą być wykonywane przez pracownika ochrony na lokalnym posterunku, a które przez patrol interwencyjny.

W ten sposób można określić, ilu pracowników ochrony powinno strzec osiedla. 

A co ważniejsze:

Zorientujesz się które działania można zautomatyzować dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz sprytnemu podejściu agencji ochrony do swoich zadań. 

ochrona osiedla

Czy “odbijanie” punktów obchodowych ma sens?

Często obserwuje się pracowników ochrony spieszących po obiektach od punktu do punktu, gdzie mogą zarejestrować swoją obecność. Jednak bez odpowiednich procedur, sprawnego przepływu informacji i automatycznej kontroli takie obchody nie mają większego sensu.

Zwykle polepszają jedynie samopoczucie mieszkańców, którzy od czasu do czasu zobaczą pracownika ochrony…

Na szczęście można ten proces ulepszyć. 

Do tego celu potrzebna jest aplikacja mobilna współpracująca z odpowiednim systemem, która oprócz pełnienia roli “czytnika” przynosi również szereg innych przydatnych funkcji jak: 

 • Wyświetlanie procedur
 • Robienie notatek
 • Dołączanie zdjęć
 • Obsługa zdarzeń

Innymi słowy, chodzi o to, by pracownika ochrony wyposażyć w nowoczesne narzędzie pracy, a następnie umożliwić administracji właściwy nadzór nad usługą ochrony. 

Takie możliwości oferuje aplikacja mobilna SafestarPatrol.

patrol wideo

Warto też zastanowić się, czy zamiast patrolującego pracownika ochrony nie zastosować nowoczesnego rozwiązania, jakim jest wideo patrol

Ma to sporo zalet, z czego najważniejsze to:

 1. Redukcja kosztów, ponieważ usługa może być wykonywana przez zewnętrzne centrum monitorowania.
 2. Lepszy nadzór i weryfikacja pracy ochrony. 
 3. Sprawne raportowanie i dostęp do danych on-line.
 4. Natychmiastowa reakcja specjalistycznego patrolu interwencyjnego w ramach zdarzenia.

Kiedy kamery dobrze spełnią swoją rolę?

Sprawdzą się, gdy są dobrze i we właściwych miejscach zainstalowane, działają, a jakość obrazu jest co najmniej przyzwoita. 

Oczywiście bardzo ważna jest rejestracja tych obrazów w odpowiedniej jakości i co najmniej na kilka dni wstecz (od 7 do 14 dni). Należy również pamiętać o kwestiach RODO, gdyż monitoring wideo jest bardzo inwazyjną formą przetwarzania danych osobowych.

Jednak same działające kamery podłączone do rejestratora nie wystarczą, żeby można było mówić o skutecznym monitoringu wideo. Potrzebny jest odpowiedni system i procedury działania. 

monitoring wideo osiedla

Najważniejsze elementy skutecznego monitoringu wideo osiedla to:

 • Reagowanie na zdarzenia w chwili ich wystąpienia,
 • Regularna realizacja dokładnie ustalonych działań, 
 • Precyzyjna kontrola tego co faktycznie ma być sprawdzane,
 • Rejestracja czynności operatora,
 • Automatyczne raportowanie.

Dopiero w takich warunkach realizacja monitoringu osiedla gwarantuje pożądane efekty i tworzy możliwość ograniczenia kosztów. 

Szukasz takiego systemu do swojej agencji ochrony? Sprawdź Safestar – wirtualne centrum monitoringu.

wirtualne centrum monitoringu

Czy nasza agencja ochrony podoła zadaniu?

Z pewnością tak, ale pod pewnymi warunkami. Najważniejsza jest chęć dostosowania się do współczesnych wymogów “pola walki” i wyposażenie w odpowiednie narzędzia, jakim są technologie chmurowe. 

Obecnie są one tanie i łatwo dostępne, ponieważ nie trzeba instalować skomplikowanych systemów oraz zatrudniać wysokiej klasy specjalistów. Dzięki temu każda agencja ochrony może dysponować wysokiej klasy systemem, właściwie z dnia na dzień.  

Do tego dochodzą jeszcze bardzo ważne aktualizacje, wsparcie techniczne oraz szkolenia. Bez tego nawet najlepsze systemy mogą stać się bezużyteczne. 

Nie można też zapominać o cyberbezpieczeństwie i ochronie danych osobowych (RODO).

Jak to wszystko wdrożyć i efektywnie z tego korzystać we własnej agencji?

Można skorzystać z Safestar – to bardzo intuicyjne i dostępne w każdej chwili wirtualne centrum monitoringu dla agencji ochrony. 

Wypróbuj za darmo!

Nowoczesny system dla Twojej agencji ochrony, który Ci się opłaci!

Ty nie musisz znać się na zaawansowanej technologii, aby ją wykorzystać do rozwoju firmy. Wszystko Ci zaprezentujemy! Umów się na niezobowiązujące spotkanie demonstracyjne i sprawdź, jak wiele możliwości da Twojej firmie system Safestar.
Udostępnij artykuł na:
Picture of Krzysztof Ciesielski

Krzysztof Ciesielski

Menedżer, ekspert, publicysta, wykładowca. Absolwent wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. Od ponad 20 lat w branży ochrony. Od 2010r. Prezes Zarządu DMSI Software. Pomysłodawca i współtwórca wirtualnego centrum monitorowania Safestar. Karierę zawodową związał z systemami zabezpieczeń elektronicznych oraz szeroko rozumianym monitoringiem i ochroną.