fbpx

Jak zapewnić jakość w monitoringu wież mobilnych?

Jakie cechy wież mogą przyczynić się do zapewnienia lepszego bezpieczeństwa?

Czego powinni się spodziewać i wymagać klienci korzystający z ochrony realizowanej z wykorzystaniem tych rozwiązań?

Wieże monitorujące są bardzo dobrą formą tymczasowego zabezpieczenia wszelkiego rodzaju terenów zewnętrznych. Od terenów budowy dróg i mostów, poprzez budowy biurowo-mieszkaniowe i przemysłowe, a skończywszy na wsparciu przy ochronie imprez masowych. Wszędzie tam można szybko ustawić taką wieżę i jest ona praktycznie od razu gotowa do użycia.

Największymi bolączkami tego rozwiązania są zasilanie i połączenie do internetu. O ile szybki mobilny internet jest relatywnie łatwo dostępny, to z zasilaniem jest trudniej. Do zasilania wież stosuje się duże akumulatory, panele fotowoltaiczne, agregaty prądotwórcze i inne alternatywne źródła zasilania, często bardzo zaawansowane technologicznie.

Wydajność takiego zasilania determinuje, co tak naprawdę można w takiej wieży uruchomić. Im wieża jest lepiej wyposażona, ma więcej kamer, głośnik, doświetlacze, itp. tym więcej prądu potrzebuje i tym wydajniejsze źródło zasilania powinna posiadać. Pozostałe części wieży, to “fantazja blacharza”, przyzwoity maszt teleskopowy i doświadczenie instalatora systemów zabezpieczeń. Należy przy tym zaznaczyć, że w niektórych przypadkach stalowe konstrukcje wierz to solidne ślusarskie rzemiosło na najwyższym poziomie.

To wszystko składa się na widoczne cechy wieży monitorującej. Jest jednak coś, co decyduje o skuteczności ochrony realizowanej przez wieże monitorujące, na co klienci zwykle nie zwracają uwagi, bo tego na pierwszy rzut oka nie widać.

Na jakość usług ochrony świadczonych w oparciu o mobilne wieże monitorujące składają się też trzy inne, bardzo ważne czynniki:

 • organizacja i procedury w centrum monitorowania;
 • oprogramowanie do nadzoru i raportowania;
 • szybkość i jakość interwencji.

Organizacja i procedury

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że w Polsce działanie centrów monitorowania niestety nie jest unormowane, ani ustandaryzowane. Każda agencja ochrony świadczy usługi według własnego wyobrażenia. Bez wątpienia wiele firm robi to bardzo dobrze i wkłada w to mnóstwo serca i zaangażowania. Nie zmienia to jednak faktu, że organizacja pracy i procedury w różnych agencjach ochrony mogą być inne.

W najgorszym przypadku usługi monitoringu wież wideo mogą być świadczone w dużej mierze przypadkowo i bez konkretnych procedur. Przypadkowość będzie polegała między innymi na tym, że przykładowo 1 człowiek obserwuje 100, 200, a nawet 300 i więcej obrazów wielkości pudełka zapałek. To, czy on coś zauważy na tych obrazach, będzie właśnie dziełem przypadku.

W obecnych czasach zdecydowanie łatwiej jest kupić zaawansowaną i elegancko wyglądającą wieżę monitorującą niż wprowadzać i utrzymywać procedury, a co za tym idzie jakość usługi ochrony.

Dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretnego dostawcę ochrony realizowanej w oparciu o wieżę monitorującą, zapytaj o procedury i jego doświadczenie w świadczeniu tej usługi. Nie daj się zwieść najniższą ceną, bo zamiast profesjonalnej ochrony i realnego bezpieczeństwa, zyskasz co najwyżej kolejne blaszane pudło na swojej inwestycji.

Oprogramowanie do monitoringu

Istotną rolę w utrzymywaniu jakości usług zdalnego monitoringu wideo pełni również oprogramowanie do wykonywania tego typu usług zdalnego monitoringu wizyjnego.

Czy zadajesz przedstawicielowi agencji ochrony konkretne pytania, jak dokładnie świadczona jest usługa? Jak jest dokumentowana?

 • Jakie są dostępne raporty?
 • Jakie jest bezpieczeństwo danych?
 • Czy zastanawiałeś się nad tym, jaką masz w ogóle gwarancję, że to działa i faktycznie ktoś monitoruje bezpieczeństwo na Twoim obiekcie? Zadaj koniecznie te pytania w rozmowie z przedstawicielem handlowym agencji ochrony, a zobaczysz, że otrzymasz różne odpowiedzi, dość często niestety omijające istotę rzeczy.

Poniżej przedstawiam listę podstawowych danych i funkcjonalności, które powinieneś otrzymywać w ramach świadczonych przez agencję ochrony usług:

 • Okresowe raporty o nieprawidłowościach wraz z załączonymi zdjęciami i opisem sytuacji.
 • Raport sytuacyjny dla klientów sieciowych w formie tablicy synoptycznej.
 • Możliwość samodzielnej weryfikacji obrazu z kamer przez dostęp www lub aplikację mobilną.
 • Automatyzacje procesu uzbrajania/rozbrajania wieży monitorującej realizowaną poprzez kontrolę harmonogramów.
 • Raporty z podsumowaniem wykonanych usług, z wyszczególnieniem ilości wykonanych interwencji, obsługi fałszywych alarmów, wideo patroli, itp.

Podam Ci jeden przykład. W jaki sposób dajesz znać agencji ochrony, że już może zacząć, a kiedy zakończyć monitorowanie? W jaki sposób są pilnowane te okresy włączeń i wyłączeń, aby ktoś nie zapomniał uzbroić ochrony? Dzwonisz czy może masz aplikację mobilną? Wierz mi, jest bardzo wiele możliwości automatyzacji – pytanie czy Twoja agencja ochrony je oferuje?

Interwencje

Powinieneś pamiętać też o tym, że póki co, absolutnie żadna sztuczna inteligencja nie przybędzie, aby przepędzić wandali i złodziei lub ująć sprawców przestępstwa.

To że otrzymujesz usługę opartą na sztucznej inteligencji oznacza jedynie, że obraz przed wyświetleniem go człowiekowi jest wstępnie weryfikowany i kwalifikowany przez algorytmy w kamerze lub rejestratorze. Do zapewniania realnego bezpieczeństwa finalnie jest potrzebny wyszkolony człowiek, w sprawnym i dość uniwersalnym samochodzie. Dlatego najlepiej przed, ale też i po zawarciu umowy sprawdź, kto i w jakim czasie przyjedzie na interwencję.

Spowoduj “fałszywy” alarm. Bądź jednak realistą. Nie spodziewaj się, że w każdym miejscu Polski, o każdej porze, w przeciągu kilku minut pojawi się dwóch wyszkolonych i uzbrojonych ochroniarzy. Niemniej jednak sprawdź jak to wygląda u Ciebie, bo wówczas będziesz wiedział, na co realnie możesz liczyć i dostosujesz do tego inne elementy zabezpieczenia.

Podsumowując, jeżeli będziesz szukał najtańszej usługi, nie pytając o jakość i szczegóły, to zawsze taką znajdziesz. Oczywiście cena niekoniecznie będzie świadczyć o jakości – usługi ochrony można wykonywać dobrze i tanio ale również źle i drogo. Dlatego przy wyborze agencji ochrony sugeruję zapytać o procedury, raporty okresowe, transparentność świadczonych usług poprzez dostęp on-line, aplikacje mobilne, itp.

Niech bezpieczeństwo będzie z Tobą! Wszystkiego dobrego.

Nowoczesny system dla Twojej agencji ochrony, który Ci się opłaci!

Ty nie musisz znać się na zaawansowanej technologii, aby ją wykorzystać do rozwoju firmy. Wszystko Ci zaprezentujemy! Umów się na niezobowiązujące spotkanie demonstracyjne i sprawdź, jak wiele możliwości da Twojej firmie system Safestar.
Udostępnij artykuł na:
Picture of Krzysztof Ciesielski

Krzysztof Ciesielski

Menedżer, ekspert, publicysta, wykładowca. Absolwent wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. Od ponad 20 lat w branży ochrony. Od 2010r. Prezes Zarządu DMSI Software. Pomysłodawca i współtwórca wirtualnego centrum monitorowania Safestar. Karierę zawodową związał z systemami zabezpieczeń elektronicznych oraz szeroko rozumianym monitoringiem i ochroną.