fbpx
transformacja cyfrowa branży ochrony

Stacja monitoringu – kiedy rozpocząć jej cyfrową transformację?

Każdy system informatyczny stosowany w monitoringu ma swoje plusy i minusy. Jednak przyzwyczajeni do jednego nie jesteśmy w stanie ocenić, czy jest on najlepszy na rynku. Skoro system działa i dobrze się w nim pracuje, to po co wprowadzać udoskonalenia, prawda?

W ten sposób człowiek instynktownie broni się przed zmianą, szukając coraz to nowszych argumentów na obronę status-quo. Kiedy więc jest najlepszy moment na cyfrową transformację? Kiedy stacja monitoringu powinna zostać ulepszona?

Czego się dowiesz:

  • Kiedy warto rozważyć udoskonalenie stacji monitoringu
  • Jak rozpocząć proces ulepszania
  • Czego unikać podczas transformacji systemu
  • Co zrobić z dotychczas używanym sprzętem

czerwona lampka, kiedy rozpocząć transformację stacji monitoringu

Kiedy powinna się zapalić czerwona lampka?

Człowiek jest jednostką, która z reguły lubi iść na łatwiznę. To dlatego wciąż dążymy do działania na “autopilocie”, które nie wymaga od nas podejmowania wysiłku na analizowanie i zastanawianie się. Nikt nie lubi się bowiem przepracowywać i najchętniej raz wypracowaną metodę stosował, by tak długo jak się da.

Niestety przy takim nastawieniu pojawia się groźny problem, polegający na niedostrzeganiu znaków ostrzegawczych nadchodzącej zmiany. 

Dla przykładu: Po co inwestować w nowy smartfon, skoro Nokia 3310 cały czas działa i dzwoni…

A czy tak być powinno?

Niekoniecznie!

W którym więc momencie warto zrobić “przewrót” i otworzyć się na otaczający nas cyfrowy świat? 

Zgodnie z naszymi obserwacjami, dla bezpieczeństwa powinniśmy “zerkać” tam cały czas, bez względu na to jak bardzo nowoczesne wydaje się nam to, co mamy.

Rozwój technologii cyfrowej pędzi tak szybko, że w każdej chwili ktoś może nas przegonić i zaoferować lepszą i tańszą usługę.

Skoro więc warto się rozwijać, to jak postawić pierwszy krok?

chmura w stacji monitoringu

Ulepszona stacja monitoringu – w którą stronę się kierować i jak unikać typowych zagrożeń?

Aktualnie dostępnych jest całe mnóstwo rozwiązań i każde z nich ma swoich fanów. Warto jednak pamiętać, że nasza perspektywa, a tym samym zdolność do właściwej oceny rzeczywistości, zależy od punktu, w którym się znajdujemy. 

Warto więc poszerzać horyzonty.

A w technologiach cyfrowych natychmiast widać nowe trendy, którymi podążają firmy. 

Są to technologie chmurowe.  

I nie chodzi tu o “mityczną” chmurę publiczną, w której “wszystko może się wydarzyć”. 

Chodzi tu o sprawdzone przez największe firmy rozwiązania technologiczne, a w tym udoskonalony sposób dostępu do danych oraz idącą za tym nową, cyfrową kulturę firmy.

Kliknij i dowiedz się więcej o rozwiązaniach chmurowych i sprawdź, czy są one dobre dla firmy.

A czy czyhają na nas z tego tytułu jakieś zagrożenia?

Wszędzie należy zachować ostrożność. To samo dotyczy  technologii chmurowych. Jednak tym w przypadku nie będziecie zdani sami na siebie. 

W większości przypadków spora część ochrony przed zagrożeniami spoczywa na operatorze danej usług czy systemu.

To firmy oferujące usługi chmurowe muszą dbać o bezpieczeństwo i zapewniać je swoim klientom. Dotyczy to wielu aspektów, zarówno fizycznego bezpieczeństwa jak i cyberbezpieczeństwa. 

2 największe zagrożenia cyfrowej transformacji stacji monitoringu

Technologie bez przyszłości

Są zwykle oparte na przestarzałych językach programowania. Zmierzają one w kierunku zapomnienia, ponieważ rozwijają się zbyt wolno. 

Programiści migrują do nowocześniejszych i wygodniejszych technologii przyspieszając tym samym agonię przestarzałych rozwiązań. 

Jeżeli zainwestujesz czas i energię w tym kierunku, najprawdopodobniej wcześniej czy później będziesz musiał się wycofać i zacząć od nowa.

stacja monitoringu - kiedy rozpocząć jej transformację

Bagatelizowanie cyberbezpieczeństwa

W nowym cyfrowym świecie nieprzygotowanie się na cyfrowe zagrożenia może spowodować, że któregoś dnia na skutek ataku hakera stracisz wszystko.

Często spotykanym zagrożeniem jest atak typu ransomware, w którym hakerzy szyfrują dane na dyskach, a następnie żądają wysokich okupów za odblokowanie dostępu do komputerów. 

Tego nie można bagatelizować ani się tego bać. Na to trzeba być przygotowanym.

przestarzały sprzęt w stacji monitoringu

A co zrobić z przestarzałym sprzętem?

Stacja monitoringu agencji ochrony może być wyposażona w różnego rodzaju technologie i nadajniki, które produkowane były na przestrzeni ostatnich 20., a nawet 30. lat. 

Nie da się tego wszystkiego wymienić na nowe z dnia na dzień. 

Warto jednak coś z tym zrobić już dziś, bowiem archaiczny sprzęt często wstrzymuje firmy w rozwoju.

Generalnie na większość tego typu problemów można znaleźć rozwiązanie, co osobiście zauważyliśmy, prowadząc dziesiątki wdrożeń. Wszystko zależy tutaj od lidera — jeżeli naprawdę pragnie się rozwoju, sposób na pewno się znajdzie. 

Wszelkie koszty nowoczesnego centrum monitoringu poznasz tutaj.


Czy warto podejmować wysiłek?

Wielu właścicieli agencji ochrony zastanawia się nad przyszłością swoich firm. Rozważają oni zwykle trzy scenariusze: rozwój, sprzedaż lub sukcesję. Bez względu na to, który scenariusz się rozważa, podjęcie wysiłku i wdrożenie nowoczesnych technologii zawsze zaprocentuje. 

Dlaczego? To proste:

  1. W przypadku planowania rozwoju uruchamianie nowych projektów i wdrażanie nowoczesnych technologii jest oczywiste. 
  2. W przypadku planowania sprzedaży warto zauważyć, że obecnie nic tak bardzo nie podnosi wartości firmy jak wdrożone nowoczesne technologie. 
  3. Przy przekazaniu firmy następcom, chyba nie ma nic cenniejszego, niż wskazanie właściwej ścieżki rozwoju — rozwoju opartego o cyfryzację. 

Tak więc, czy warto podejmować wysiłek z wdrażaniem nowoczesnych, cyfrowych technologii? Tak, warto. Zawsze warto!

stacja monitoringu - Safestar i AIBOX

Szukasz sposobu na szybszy rozwój swojego Centrum Monitorowania Alarmów? Chciałbyś skorzystać z najnowszych technologii?

Skorzystaj z naszej promocji!

Zamów Safestar już dzisiaj a otrzymasz od nas w prezencie nowoczesne urządzenia:
Nadajnik AI BOX 4, lub 5 nadajników alarmowych

Kliknij tutaj i sprawdź warunki promocji.

Nowoczesny system dla Twojej agencji ochrony, który Ci się opłaci!

Ty nie musisz znać się na zaawansowanej technologii, aby ją wykorzystać do rozwoju firmy. Wszystko Ci zaprezentujemy! Umów się na niezobowiązujące spotkanie demonstracyjne i sprawdź, jak wiele możliwości da Twojej firmie system Safestar.
Udostępnij artykuł na:
Picture of Krzysztof Ciesielski

Krzysztof Ciesielski

Menedżer, ekspert, publicysta, wykładowca. Absolwent wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. Od ponad 20 lat w branży ochrony. Od 2010r. Prezes Zarządu DMSI Software. Pomysłodawca i współtwórca wirtualnego centrum monitorowania Safestar. Karierę zawodową związał z systemami zabezpieczeń elektronicznych oraz szeroko rozumianym monitoringiem i ochroną.