fbpx

Jak konfigurować kamery pod wideo obchody?

Wideo obchody są nową formą usług monitoringu realizowanego w ramach zdalnego dozoru wideo. Odpowiednia konfiguracja kamer jest kluczowa dla tej usługi, gdyż transmisja wideo odbywa się przez łącza internetowe o zróżnicowanej przepustowości.

Wideo obchody – konfiguracja kamer w Safestar

Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty, należy odpowiednio skonfigurować parametry kamer i rejestratorów w monitorowanych obiektach. 

Wideo obchody nie wymagają najwyższej jakości obrazu (wystarczy FullHD około 6-9 kl/sek). W praktyce oznacza to, że należy używać drugi strumień wideo, tzw. pomocniczy – do którego system Safestar będzie się mógł podłączyć. 

Aby móc połączyć się z rejestratorem (kamerą) należy również odpowiednio ustawić konfigurację sieciową tego urządzenia. Najpierw powinno się przekierować porty, a urządzenie musi być „widoczne” pod stałym adresem IP w sieć internet.

W edycji urządzenia należy wpisać publiczny adres IP oraz dwa porty RTSP – służący do transmisji strumienia wideo oraz WWW służący do transmisji danych konfiguracyjnych. 

Warto również zaznaczyć wszystkie trzy serwery wideo. Jest to opcja, która pozwala osiągnąć najwyższy poziom niezawodności. 

Przy nazwach tych serwerów są wymienione ich adresy IP. Jest to pomocna informacja w sytuacji, kiedy po stronie monitorowanego obiektu trzeba podać adresy IP, z których przychodzą połączenia do rejestratorów.

Podajemy tam również login i hasło do urządzenia. Należy zwrócić uwagę, aby ten login miał prawa administracyjne w urządzeniu.

Po kliknięciu „Dalej” następuje połączenie się z rejestratorem i pobranie konfiguracji. Tu mamy również możliwość wyboru strumienia danej kamery oraz włączeniu czy wyłączeniu odbioru strumienia wideo z danej kamery.

Przy konfiguracji kamer, po stronie urządzenia niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na ustawienia parametru FPS, czyli częstości odświeżania klatki na sekundę oraz parametru I-Frame, czyli częstości występowania klatki kluczowej. 

Oprócz ustawienia niewielkiej wartości FPSm (kilka, max. kilkanaście klatek na sekundę), ważne jest odpowiednie ustawienie zależności tych dwóch parametrów. 

Będzie ono rzutowało na szybkość połączenia się i odbioru strumienia z kamery a tym samy na sprawność wykonywania usługi wideo obchodów. Wartość jaką uzyskamy przy podzieleniu wartości Interwału I-Frame (I-Ramek) przez wartość Odświeżania (FPS) powinna być mniejsza lub równa 2.

Nie masz systemu dozoru wideo online? Chcesz wdrożyć obchody wideo w swoim obiekcie?
Przetestuj system Safestar całkowicie bezpłatnie.

Typy wideo obchodów

W Safestar występują dwa typy wideo obchodów – prosty i zaawansowany.

Konfiguracja wideo obchodu dla łącza o słabej przepustowości

Ważnym elementem jest dostosowanie konfiguracji obchodu do przepustowości łącza internetowego. Dość często wideo obchody wykonuje się na obiektach, gdzie jedynym łączem internetowym jest sieć GSM, czyli tzw. mobilny internet. 

W tym przypadku przy konfigurowaniu widoków kamer należy wybierać więcej widoków, ale po jednej kamerze niż jeden widok z większą ilością kamer. Jest to wyjaśnione w poniższym filmiku.

Podsumowanie

Wideo obchody inaczej nazywane również wideo patrolem są obecnie kluczową usługą realizowaną w ramach zdalnego dozoru wideo. Jeżeli masz pytania dotyczące tego jak realizować te usługi, jak konfigurować Safestar oraz podłączany do niego sprzęt to chętnie służymy pomocą.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym wsparciem technicznym.

Nowoczesny system dla Twojej agencji ochrony, który Ci się opłaci!

Ty nie musisz znać się na zaawansowanej technologii, aby ją wykorzystać do rozwoju firmy. Wszystko Ci zaprezentujemy! Umów się na niezobowiązujące spotkanie demonstracyjne i sprawdź, jak wiele możliwości da Twojej firmie system Safestar.
Udostępnij artykuł na:
Picture of Krzysztof Ciesielski

Krzysztof Ciesielski

Menedżer, ekspert, publicysta, wykładowca. Absolwent wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. Od ponad 20 lat w branży ochrony. Od 2010r. Prezes Zarządu DMSI Software. Pomysłodawca i współtwórca wirtualnego centrum monitorowania Safestar. Karierę zawodową związał z systemami zabezpieczeń elektronicznych oraz szeroko rozumianym monitoringiem i ochroną.