Informacje ogólne #
Safestar oferuje rozbudowany mechanizm zarządzania uprawnieniami użytkowników. Aby ułatwić ich przydzielanie, wprowadzono funkcję „Poziomy dostępu”. Są to predefiniowane zestawy uprawnień, które opierają się na systemowych rolach i odpowiadają najczęściej spotykanym funkcjom użytkowników. Przykładowe poziomy dostępu to: „Administrator”, „Operator” czy „Klient końcowy – Mapa”.
Dzięki możliwości kopiowania systemowych poziomów dostępu, nadawania im własnych nazw oraz modyfikowania domyślnych uprawnień, zarządzanie użytkownikami systemu staje się szybkie i intuicyjne.
Z jednej nadrzędnej roli istnieje możliwość tworzenia wielu własnych poziomów dostępu.
Zalecamy unikać bezpośredniej edycji uprawnień przypisanych do poszczególnych użytkowników. Tworzenie poziomów dostępu, nawet tych dostosowanych do bardzo specyficznych potrzeb, pozwala na lepszą kontrolę i przejrzystość zarządzania uprawnieniami. Bezpośrednie modyfikowanie uprawnień użytkowników może w przyszłości utrudniać ich odczyt i zarządzanie.
Wybór nadrzędnego poziomu dostępu ma wpływ na to, która zakładka zostanie wyświetlona jako pierwsza po zalogowaniu się do systemu. Każdy poziom dostępu przypisany do użytkownika determinuje domyślną stronę, którą użytkownik zobaczy zaraz po wejściu do systemu:
- „Administrator Główny” – po zalogowaniu wyświetla się zakładka „MAPA”.
- „Operator” – po zalogowaniu wyświetla się zakładka „KONSOLA”.
- „OFI” – po zalogowaniu wyświetla się zakładka „OFI”.
Dodawanie poziomów dostępu #
Administrator konta ma możliwość samodzielnego tworzenia dodatkowych poziomów dostępu. Może to zrobić, opierając się na predefiniowanych rolach systemowych i dostosowując konkretne uprawnienia. W tym celu wystarczy kliknąć ikonę kłódki znajdującą się po prawej stronie wybranego poziomu dostępu.
Zarządzanie poziomami dostępu znajduje się w ścieżce: SAFESTAR > KONTO > UŻYTKOWNICY > POZIOMY DOSTĘPU.
Aby dodać nowy poziom dostępu, skorzystaj z opcji „DODAJ POZIOM DOSTĘPU”, dostępnej w lewym pionowym menu.
Podczas dodawania poziomu dostępu należy uzupełnić następujące pola:
- KONTO – wybierz konto Safestar, do którego poziom dostępu będzie przypisany.
- NAZWA POZIOMU DOSTĘPU – wprowadź nazwę, która sugeruje funkcje i uprawnienia przynależne użytkownikom tego poziomu.
- ROLA – wskaż nadrzędną rolę systemową, na podstawie której początkowo zostaną skonfigurowane uprawnienia nowego poziomu dostępu.
Edycja uprawnień poziomu dostępu #
Informacje ogólne #
Aby edytować uprawnienia przypisane do poziomu dostępu, należy:
- Przejść do sekcji SAFESTAR > KONTO > UŻYTKOWNICY > POZIOMY DOSTĘPU.
- Wybrać poziom dostępu, który chcesz edytować.
- Kliknąć ikonę kłódki znajdującą się obok wybranego poziomu dostępu.
- Wprowadzić zmiany w dostępnych uprawnieniach zgodnie z potrzebami.
Zmiany te automatycznie wpłyną na użytkowników przypisanych do danego poziomu dostępu, chyba że uprawnienia użytkownika były wcześniej edytowane bezpośrednio. W takim przypadku modyfikacje poziomu dostępu nie nadpiszą istniejących, indywidualnych ustawień.
Przykładowy widok edycji poziomu dostępu #
Opis funkcjonalności w systemie przedstawiany jest za pomocą kolorów i ikon:
- Zielona czcionka opisu oznacza, że konkretna funkcja jest włączona.
- Czerwona czcionka opisu oznacza, że funkcja jest wyłączona.
- Znak zapytania na niebieskim tle wskazuje na dziedziczenie działania uprawnienia z nadrzędnego poziomu dostępu.
- Ptaszek na zielonym tle oznacza, że uprawnienie jest włączone i nie dziedziczy już z nadrzędnego poziomu dostępu.
- Krzyżyk na czerwonym tle wskazuje, że uprawnienie jest wyłączone i nie dziedziczy już z nadrzędnego poziomu dostępu.
Przykład szukania funkcji systemu – poziom dostępu #
Zrozumienie i zlokalizowanie poszczególnych uprawnień w systemie może być wyzwaniem, szczególnie gdy chodzi o bardziej specyficzne funkcje. Aby ułatwić identyfikację odpowiednich funkcji, które należy włączyć lub wyłączyć w ramach poziomu dostępu, najwygodniej jest skorzystać z mechanizmu podpowiedzi dostępnych w interfejsie systemu.
W celu znalezienia odpowiedniej funkcji, należy najechać kursorem na dany element systemu, a następnie odczytać link, który pojawi się w lewym dolnym rogu ekranu. Link ten zawsze zaczyna się od https://app.safestar.pl/, a po znaku „/” znajduje się specyficzna nazwa, która pomoże zidentyfikować funkcję w systemie.
Przykład 1 #
Jeśli celem jest ograniczenie dostępu do zakładki „URZĄDZENIA”, należy najechać kursorem na nazwę zakładki w ścieżce: KONTO > URZĄDZENIA > „URZĄDZENIA”. Wówczas w lewym dolnym rogu ekranu pojawi się link: https://app.safestar.pl/crm/devices.
Aby przypisać odpowiednie uprawnienia, należy odszukać w funkcjach poziomu dostępu opis odpowiadający temu URL i odpowiednio skonfigurować uprawnienia w systemie, by kontrolować dostęp do tej funkcji.
Funkcja systemu której dotyczy opis
Lewy dolny narożnik okna przeglądarki z linkiem URL wspomagającym
Odzwierciedlenie wyszukanej funkcji w uprawnieniach poziomu dostępu. W filtrach wpisać: „devices”
Przykład 2 #
Jeśli celem jest ograniczenie dostępu do zakładki „RAPORTY JEDNORAZOWE”, należy najechać kursorem na nazwę zakładki w ścieżce: RAPORTY > „RAPORTY JEDNORAZOWE”. Wówczas w lewym dolnym rogu ekranu pojawi się link: https://app.safestar.pl/report/report-add-once.
Aby przypisać odpowiednie uprawnienia, należy odszukać w funkcjach poziomu dostępu opis odpowiadający temu URL i odpowiednio skonfigurować uprawnienia w systemie, by kontrolować dostęp do tej funkcji.
Funkcja systemu której dotyczy opis
Lewy dolny narożnik okna przeglądarki z linkiem URL wspomagającym
Odzwierciedlenie wyszukanej funkcji w uprawnieniach poziomu dostępu. W filtrach wpisać: „report_add_once”
Przypisanie poziomów dostępu do użytkownika #
Poziom dostępu można przypisać użytkownikowi w ramach procesu edycji. W tym celu należy przejść do sekcji: SAFESTAR > KONTO > UŻYTKOWNICY > UŻYTKOWNICY. Następnie, w tabeli z użytkownikami, należy kliknąć ikonę ołówka, znajdującą się po prawej stronie wiersza z danym użytkownikiem, którego dane mają zostać zmodyfikowane.
Po otwarciu formularza edycji użytkownika, w zakładce „DANE PODSTAWOWE”, w górnej części formularza, znajduje się pole „POZIOM DOSTĘPU”. W tym miejscu można przypisać odpowiedni poziom dostępu, który będzie określał zakres uprawnień i funkcji dostępnych dla danego użytkownika w systemie.
Grupy obiektów domyślne dla użytkowników poziomu dostępu #
W systemie Safestar istnieje możliwość przypisania grup obiektów do poziomu dostępu. Dzięki tej funkcji, podczas przypisywania użytkownika do konkretnego poziomu dostępu, automatycznie przypisywane są także odpowiednie grupy obiektów zapisane w tym poziomie.
Taki mechanizm umożliwia sprawniejsze zarządzanie dostępem do obiektów, ponieważ przypisanie użytkownika do poziomu dostępu wiąże się z nadaniem mu dostępu do określonych grup obiektów bez potrzeby ręcznego przypisywania każdego obiektu z osobna.
Użytkownicy #
Tworzenie użytkowników opisane jest w instrukcji Użytkownicy